Doświadczenie od 2009 roku

Wrząsowice, ul. Spacerowa 10. Zapraszamy do nas! Tel. +48 517 280 198

Przedszkole

O nas

Our Story

LENKOWO

Pierwsze w Małopolsce przedszkole językowe

LENKOWO jest niepublicznym przedszkolem o profilu językowo – artystycznym,  pierwszym w Małopolsce przedszkolem językowym, założonym w 2009r.

Położone jest przy granicy z południową stroną Krakowa, we Wrząsowicach.
Przedszkole Lenkowo, żłobek Lenkowo Baby oraz szkoła podstawowa Victoria Center Primary School, stanowią Kompleks Edukacyjny, spójnie rozwijający dziecko aż do ukończenia szkoły podstawowej.

Education is the passport to the future, for tomorrow belongs to those who prepare for it today. – Malcolm X

Historia

Story to tell

W 2009 roku Państwo Wioletta i Piotr Kolber, założyciele przedszkola i rodzice trójki dzieci, stanęli przed wyborem przedszkola dla najstarszej córki.

Pomimo intensywnych poszukiwań nie udało im się znaleźć placówki spełniającej ich oczekiwania. Bazując na swoim doświadczeniu prowadzenia szkoły językowej oraz wykształceniu kierunkowym Pani Wioletty Kotarba- Kolber (wykształcenie pedagogiczne oraz filologia angielska), stworzyli LENKOWO – niezwykłe miejsce, w którym to dzieci i wzajemne relacje są najważniejsze, metody edukacji dostosowane do każdego dziecka indywidualnie, a rodzinna atmosfera sprawia, że czas w przedszkolu jest wypełniony ciepłem, radością i zrozumieniem.

Lenkowo to przyjazna i bezpieczna przestrzeń dla dzieci.

Wywiad z Wiolettą Kotarba- Kolber, Dyrektor Generalną Kompleksu Edukacyjnego

Skąd pomysł na przedszkole?

Nasza córka Wiktoria kończyła 3-latka kiedy postanowiliśmy wybrać dla niej przedszkole. Nie znaleźliśmy jednak w naszej okolicy przedszkola, które spełniałoby nasze oczekiwania, albo ze względów lokalowych albo ze względu na ograniczoną ofertę. W tym czasie prowadziliśmy już z powodzeniem szkołę językową na parterze naszego domu. Zamarzyło nam się piękne przedszkole, które nie tylko da „schronienie” dzieciom w ciągu dnia, ale będzie miało wpływ na rozwój dzieci w najważniejszym etapie ich edukacji.

Do przygotowania planów zatrudniliśmy architekta. Chcieliśmy, by tak poważnymi sprawami zajął się profesjonalista. W rezultacie w naszym ogrodzie powstało przestronne, kolorowe i przyjazne dzieciom miejsce.

Jak wizja edukacji dzieci przyświecała Państwu od początku?

Priorytetem przedszkola od samego początku jest zapewnienie naszym przedszkolakom wszechstronnego rozwoju, bezpieczeństwa, akceptacji i poszanowania ich praw. Wizja przedszkola, która nam przyświecała:

 • Będziemy atrakcyjnym miejscem nauki, zabawy i nawiązywania relacji z innymi, otwartym na inicjatywy wszystkich członków społeczności przedszkolnej.
 • Wychodząc naprzeciw potrzebom środowiska lokalnego, będziemy proponować różnorakie działania integrujące to środowisko.
 • Utrzymamy wysoki poziom kształcenia i wychowania.
 • Stawiamy na rozwój emocjonalno-społeczny.
 • Będziemy poszerzać i unowocześniać bazę dydaktyczną przedszkola.

Absolwent naszego przedszkola to człowiek wyposażony w wiedzę i umiejętności potrzebne do rozpoczęcia nauki w szkole. Jest aktywny, sprawny, kreatywny. Charakteryzuje się dojrzałością społeczną i emocjonalną. Zna swoją wartość, potrafi rozwiązać na swoją miarę różnorodne problemy w swoim i działaniu innych osób.

Co unikalnego oferuje przedszkole Lenkowo?

W naszym przedszkolu wspierany jest rozwój dziecka, rozpoznaje się i zaspakaja jego potrzeby edukacyjne oraz umożliwia rozwój talentów i zainteresowań. Dbałość o szczegóły, uważność na młodego człowieka, indywidualne podejście sprawiają, że jesteśmy wyjątkowi.

Przedszkole Lenkowo to miejsce z ogromnym potencjałem. Oferujemy profesjonalną opiekę, pełne bezpieczeństwo, programy dydaktyczne i wychowawcze zapewniające edukację i wszechstronny rozwój dzieci na najwyższym poziomie. Jednocześnie dzięki serdecznej, rodzinnej atmosferze nasze przedszkole staje się dla każdego malucha drugim domem.

Ponadto zapewniamy przyjazny program adaptacyjny, poszerzony język angielski, zajęcia z native speakerem, opiekę specjalistów, bogaty program wydarzeń, ciekawą ofertę zajęć dodatkowych, nowoczesne technologie, własną pyszną kuchnię, profesjonalne zaplecze sportowe (hala sportowa) oraz zielony plac zabaw. Jesteśmy nowoczesnym kompleksem szkolno-przedszkolnym. Zapewniamy naszym przedszkolakom kontynuację edukacji w szkole podstawowej. Wszystko to wpływa na wysoki komfort i jakość opieki i edukacji.

Co jest dla Państwa najważniejsze w edukacji dzieci?

Najważniejsze jest dla nas wsparcie całościowego rozwoju dziecka. Wsparcie to realizujemy przez proces opieki, wychowania i nauczania – uczenia się, co umożliwia dziecku odkrywanie własnych możliwości, sensu działania oraz gromadzenie doświadczeń na drodze prowadzącej do prawdy, dobra i piękna.

Wartości

Our way
Celem przedszkola Lenkowo jest podtrzymanie w dzieciach ciekawości świata, z jaką wszyscy się rodzimy, a równocześnie pokazanie, jak w tym świecie się poruszać.

UCZYMY DZIECI:

Wszechstronny rozwój

LEARNING HAPPENS EVERYWHERE

Fundamentem edukacji w Lenkowie jest głęboka indywidualizacja i przyjazne, relacyjne podejście do dzieci. Bardzo ważne jest budowanie i wzmacnianie poczucia własnej wartości dziecka za pomocą m.in. programu pozytywna dyscyplina oraz codziennego stylu komunikacji i regularnych wzmocnień pozytywnych.

Niezwykle ważny jest dla nas całościowy, wszechstronny rozwój dziecka.
Dbamy o rozwój społeczno- emocjonalny dziecka, poprzez cykliczne zajęcia TUS (Trening Edukacji Społecznej), uczymy jak nazywać emocje, jak sobie z nimi radzić i gdzie zgłosić się po wsparcie. Ważny jest dla nas dobrostan dziecka, umiejętność odpoczynku i relaksacji, które regularnie ćwiczymy poprzez treningi relaksacji, bajkoterapię, ruch na świeżym powietrzu, swobodną zabawę i wspierające rozmowy.

Poprzez zabawę budujemy i wzmacniamy naturalną ciekawość dziecka, jego kreatywność, ekspresję i indywidualizm.

Kadra

EXTRAORDINARY TEACHERS

Lenkowo to przede wszystkim zespół wykształconych i zaangażowanych nauczycieli tworzący przyjazne środowisko przedszkolne.

Jesteśmy dumni z kadry sprawującej opiekę pedagogiczną w naszej placówce.
Nasz zespół składa się z kreatywnych i energicznych osób, które naprawdę kochają to, co robią i wprowadzają w swoich grupach ciepłą, rodzinną atmosferę. Nauczyciele łączą w sobie wysoki poziom merytoryczny i talent pedagogiczny. To również doświadczony personel administracyjny, kuchenny oraz kadra wspomagająca. Uśmiech, serce i znajomość każdego dziecka sprawiają, że tworzymy jedną wielką rodzinę LENKOWA.

Infrastruktura

LEARNING ENVIRONMENT SUITABLE TO THE CHILD’S NEEDS

Lenkowo mieści się w dwóch budynkach; w jednym są grupy młodsze, dzielące budynek ze żłobkiem Lenkowo Baby, w drugim grupy starsze. Każdy budynek posiada własny plac zabaw, przy budynku dla dzieci młodszych znajduje się również duży ogród.

Do dyspozycji dzieci jest również profesjonalna hala sportowa, boisko oraz trzeci plac zabaw.

Cała infrastruktura jest ogrodzona, a część placów zabaw jest pokryta bezpieczną, miękką nawierzchnią.

Kolorowe, przyjazne sale wyposażone są w odpowiednie do wieku pomoce dydaktyczne oraz sprzęt do nowoczesnej edukacji.

Plan dnia

OUR DAY

Lenkowo jest bezpiecznym, przyjaznym miejscem, gdzie dzieci mogą wzrastać i uczyć się w troskliwym i wspierającym środowisku. Staramy się równoważyć czas aktywności dzieci zarówno w salach, jak i na zewnątrz oraz codziennie je urozmaicać.

AKTYWNOŚCI

7:00-9:00

Świetlica poranna
BLOK REKREACYJNY

9:00-13:00

Zajęcia dydaktyczne
BLOK EDUKACYJNY

13:00-16:00

Zajęcia dodatkowe
BLOK WARSZTATOWY

16:00-18:00

Świetlica popołudniowa
BLOK REKREACYJNY

W skład bloku edukacyjnego wchodzą

 • codzienne zajęcia dydaktyczne oraz zajęcia z języka angielskiego,
 • 3 razy w tygodniu zajęcia z native speakerem,
 • raz w tygodniu rytmika,
 • raz w tygodniu zajęcia ze specjalistami: psychologiem lub logopedą,
 • warsztaty: artystyczne, teatralne, kulinarne, językowe,
 • dodatkowe zajęcia, akcje i projekty z kalendarza wydarzeń.

W ramach oferty podstawowej prowadzimy projekty:

 • The world of Fairy Tales
 • First steps in cooking
 • Rok z pozytywną dyscypliną
 • Poranki z integracją sensoryczną
 • Z Panią Pauliną na luzie gimnastykujemy buzie
 • Gimnastyka mózgu
 • Bezpieczny przedszkolak
 • Cała Polska czyta dzieciom
 • Gość w LENKOWIE
 • Wtorki z muzyką klasyczną
 • Muzyczna Akademia LENKOWA
 • Sztuka z czterech stron świata
 • Eko zabawki- DIY

Chętne dzieci z grup pięcio- i sześciolatków mają możliwość uczestnictwa w zajęciach z gimnastyki korekcyjnej.

Każda grupa ma indywidualnie planowany czas na zabawę swobodną, jak również na wyjścia na zewnątrz. W LENKOWIE dzieci mają do dyspozycji aż trzy place zabaw, z których mogą korzystać przy sprzyjających warunkach pogodowych. Do dyspozycji jest również hala sportowa i boisko.

Własna kuchnia

Healthy Food served here

Prowadzimy własną kuchnię, gdzie na bieżąco przygotowywane są posiłki ze zdrowych produktów. Ograniczamy cukier, a menu skomponowane jest przez dietetyka. Jest również możliwość diet specjalnych. Od wielu lat zapewniamy dzieciom zdrowe, sprawdzone potrawy, których dzieci chętnie próbują, a produkty kupujemy wyłącznie u sprawdzonych od wielu lat dostawców.

Wiemy co jest zdrowe i które dania uwielbiają dzieci Lenkowa.
Jest również możliwość zakupu i spróbowania wypieków z naszej kuchni przed świętami.

Zajęcia dodatkowe

SKILLS AND CONFIDENCE

Popołudniami w LENKOWIE organizowane są zajęcia dodatkowe, które pozwalają rozwijać talenty i pasje naszych przedszkolaków.

Zajęcia dodatkowe oraz wycieczki są dodatkowo płatne.

Przykładowe zajęcia:

CHEMICAL WORLD
DOGOTERAPIA
KODOWANIE NA DYWANIE, WCZESNA NAUKA CZYTANIA
DRUŻYNA KANGURA, NINJA KIDS
BASEN, PIŁKA NOŻNA, BABY JUMP
SPOTKANIA ZE SZTUKĄ
TANIEC TOWARZYSKI
MAJSTERKOWANIE, ROBOTYKA
TERAPIA LOGOPEDYCZNA, INDYWIDUALNE SPOTKANIA Z PSYCHOLOGIEM

Troska i bezpieczeństwo

ONE IN A MILLION

Dużą wagę przykładamy do bezpieczeństwa dzieci i jest to zawsze nasz priorytet.

W obiekcie jest monitoring, dostęp do budynku wymaga znajomości kodu. Tereny placówki są ogrodzone, a dzieci są pod stałą obecnością kadry. Podczas spacerów dzieci noszą odblaskowe kamizelki, aby były widoczne.

Jedną z naszych podstawowych zasad jest traktowanie nowoczesnych technologii wyłącznie jako narzędzia edukacji, a nie źródło rozproszenia. Dzieci nie maja dostępu do sprzętu elektronicznego, technologie używane są wyłącznie przez nauczycieli np. do wsparcia prowadzenia zajęć.

W każdym momencie dzieci mają możliwość otrzymania potrzebnego wsparcia.
W odróżnieni od wielu placówek, u nas na stałe jest obecny psycholog, znający i wspierający dzieci zarówno podczas prac grupowych, jak i indywidualnie.

Psycholog

LENKOWO wyróżnia stała obecność psychologów w życiu grup, którzy obserwują i wspierają rozwój naszych podopiecznych. Mając świadomość tego, jak ważne jest stymulowanie rozwoju emocjonalnego i społecznego dzieci, przedszkole LENKOWO zapewnia w ramach pomocy psychologicznej:

 • codzienną opiekę psychologiczną,
 • indywidualną pracę z dzieckiem,
 • konsultacje psychologiczne dla rodziców,
 • wskazówki do pracy z dzieckiem w domu w celu przezwyciężenia napotkanych przez rodziców trudności wychowawczych,
 • zajęcia z psychologiem dostosowane do potrzeb danej grupy.

Psycholodzy na co dzień współpracują z kadrą LENKOWA, udzielając wsparcia w zakresie:

 • planowania pracy wychowawczej,
 • rozwiązywania trudnych sytuacji na grupie,
 • indywidualizowania pracy z dziećmi,
 • wspierania rozwoju emocjonalnego i społecznego przedszkolaków,
 • komunikacji na zasadach Porozumienia bez przemocy i Pozytywnej dyscypliny.
Logopeda

Prawidłowe kształtowanie mowy jest fundamentem wychowania człowieka.
M. Sovak

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego wszystkie przedszkolaki są obejmowane bezpłatnym przesiewowym badaniem mowy, które dostarcza informacji o rozwoju językowym dziecka. Po otrzymaniu wyników diagnozy istnieje możliwość omówienia ich na bezpłatnych, comiesięcznych konsultacjach z logopedą.

W przypadku dzieci ze wskazaniami do pracy indywidualnej proponujemy terapię logopedyczną w ramach dodatkowo płatnych usług oferowanych przez nasze przedszkole.

Mając na uwadze prawidłowy rozwój mowy naszych przedszkolaków, logopeda prowadzi raz w miesiącu dla wszystkich przedszkolaków zajęcia grupowe z „Z Panią Pauliną na luzie gimnastykujemy buzie”.

Stan powietrza

W okresie jesienno – zimowym kilka razy dziennie sprawdzany jest stan jakości powietrza. Odczyty z dużą dokładnością możliwe są dzięki obecności stacji pomiaru jakości powietrza na sąsiednim budynku Victoria Center Primary School, należącym do Kompleksu Edukacyjnego.

Czystość bez chemii

Sale w naszym przedszkolu wyposażone są w oczyszczacze powietrza i klimatyzatory.
Aby zminimalizować ryzyka alergii, od wielu lat w Lenkowie do utrzymania czystości używamy systemu ściereczek z jonami srebra Nano Silver Technology.